Psychológia sebaobrany

"KONANIE V STRESOVEJ SITUÁCII JE ČASTO SPONTÁNNE"

Určite ste sa stretli s prípadom, že vám, alebo blízkej osobe niekto pohrozil násilím, a pociťovali ste príznaky hraničiace so strachom, neistotou v rozhodnutí, odporom voči takémuto konaniu, zvýšeným tepom srdca, a možným spontánnym konaním, ktoré nemusí prameniť z rozumného rozhodnutia. Hranicu strachu, kedy sa kto zľakne viac či menej, ma každý človek rôznu. Často tieto pocity chceme potlačiť, prípadne nedať najavo, no niekomu to ide lepšie inému horšie. Avšak ľudia, ktorí v sebe potlačia strach, môžu pri jeho nahromadení odrazu vybuchnúť, keď ich kalich pretečie. Hromadiaci sa adrenalín spôsobuje trúfalejšie činy, agresívnejšie nabudenie sily, a človek niekedy dokáže vyvinúť väčšiu silu ako by vyvinul v pokoji. Pri sebaobrane je veľmi dôležitá kontrola nad vlastným konaním. Naša obrana musí byť adekvátna, avšak razantná, nakoľko ju využívame iba v prípade nutnej obrany.

Pozor na vlastnú hlúposť a egoizmus!

Verte, že často krát vznikne konflikt egoistickým prístupom k problému. Neustúpia obe strany a problém je na svete. Ak sa z miesta A do miesta B chceme dostať a vedú tam 3 cesty, vyberáme si tu najbezpečnejšiu – nie najkratšiu. Obísť problém nie je zbabelosť, ale rozumné rozhodnutie. Nakoľko v reálnom živote na nás pôsobí okolie, jeho nerovnosti, prach, špina, mláky vody, klzký sneh alebo poľadovica, nemôžeme sa spoliehať, že sme v bezpečí a naše techniky sebaobrany bez akéhokoľvek problému vieme použiť. Faktor náhody, nešťastného pošmyknutia a pádu na zem pri akomkoľvek prudšom pohybe sa na žinenke nedá zažiť a natrénovať. Preto sa snažíme trénovať na takej zemi, ktorá tieto faktory náhody má. (betón, tvrdá zem v miestnostiach, úzke priestory a podobne.). Správne chovanie sa a správne predvídanie situácie je majstrovský stupeň v problematike sebaobrany a to doslova a do písmena.

Bránime sa iba v prípade nutnej obrany!

Vyhnutie sa problému je prvá méta na ceste k bezpečnému životu. A nie je to len otrepaná fráza. Odpovedzte si napr. na otázku, prečo sa nejaký váš kamarát pobil takmer každý piatok, a vy nie? Je to naozaj len v rozdielnosti lokalít, v ktorých sa pohybujete?

Správne vystupovanie na verejnosti, spôsob života často krát hrá dôležitejšiu úlohu v ochrane zdravia, ako suché trénovanie techník. Techniky sebaobrany sú posledný možný variant, kedy sme nútení brániť sa vlastnými schopnosťami. Na tréningu je naším cieľom dostať do podvedomia iné postupy, aké by sme v problémovej situácii urobili bez natrénovania. Pri bránení sa v reálnom živote je takmer nemožné vykonať danú techniku presne ako na tréningu. Je ale vhodné, ak aspoň spôsob nášho boja je ten, ktorý by mal byť efektívnejší, ako spôsob boja útočníka. Naša sebaobrana nám bohužiaľ nezabezpečí stopercentnú ochranu pred útočníkom-kmi, ale zvyšuje šancu na úspech, ako keď by sme sa bojovému sambu vôbec nevenovali.

Nik vám nemôže tvrdiť, že ak urobíte to alebo to, tak váš súper jednoducho stopercentne podľahne. Svet nefunguje podľa jednoduchého vzorca, ktorý sa poľahky naučíme na tréningu "počítať". Avšak dokážeme ho tréningom lepšie pochopiť.

K trénovaniu sebaobrany je nutné mať záľubu venovať sa takejto forme pohybu. K dosiahnutiu maximálneho efektu je nutné trénovať aj v mysli, nie len na tréningu. V hlave si analyzovať rôzne situácie a premýšľať nad ich riešením. V konečnom dôsledku má byť naša sebaobrana naším tajomstvom a súčasťou životného štýlu. Ak si myslíte, že vám v probléme pomôže iba mechanické natrénovanie techník, tak ste na veľkom omyle. Premýšľame, analyzujeme, vyhodnocujeme, a konáme uvážene. Sme predsa rozumní ľudia. Niektorí ľudia sa spoliehajú na svoju fyzickú silu, zdatnosť a agresívny výzor. No nesmú zabudnúť, že vrana k vrane sadá, a do takéhoto chlapa skočí najskôr tiež niekto podobne stavaný.

Silové riešenie útoku

Silové riešenie je často krát nesprávne, a hoc v daný moment situáciu vyrieši, z dlhodobého hľadiska môže priniesť mnohé komplikácie (tendencia poškodeného pomstiť sa, trestné stíhanie za ublíženie na zdraví, a iné úrazy spojené so silovým riešením problému.) Adekvátna obrana je dnes často krát na vedľajšej koľaji. Našou úlohou nie je spôsobiť útočníkovi maximálne poškodenie zdravia, ale maximálne chrániť vlastné zdravie alebo zdravie blízkej osoby.